Haber

Çin Ticaret Bakanlığı: Otomobil Satışlarını Artırmak İçin Çaba Gösterilecek

PEKİN, 2 Şubat (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı yetkilisi Xu Xingfeng Perşembe günü, tüketimi canlandırmaya yönelik daha geniş çabaların bir parçası olarak bu yıl araba satışlarını istikrara kavuşturma ve artırma sözü verdi.

Xu, düzenlediği basın toplantısında, Çin’in yeni araba satışlarını istikrara kavuşturmak, yeni enerji araçlarının (NEV’ler) satın alınmasını desteklemek ve kullanılmış arabaların dolaşımını genişletmek için politikalar benimseyeceğini söyledi.

Xu, şarjdan plaka tesciline kadar NEV kullanıcı deneyimini iyileştirecek önlemlerin alınacağını ve ülke çapında ikinci el araç bilgi sorgulama platformunun inşasına hız verileceğini bildirdi.

Otomobil alımları, ülkenin toplam perakende satışlarının yüzde 10’unu oluşturuyor ve petrol satışları da dikkate alındığında bu rakam yaklaşık yüzde 15’e çıkacak.

2022’de Çin’de yıllık %2,1 artışla 26,86 milyon yeni otomobil satıldı ve Çin, dünyanın en büyük satış rakamlarına sahip ülkesi oldu. NEV satışları da geçen yıl neredeyse ikiye katlandı.

Tüketimi desteklemek Çin için siyasi bir öncelik haline geldi. Bu yılın başında tüketici pazarı sağlıklı büyüme ivmesini sürdürdü.

Bakanlık bilgileri, büyük perakende ve yiyecek içecek işletmelerinin toplam gelirinin geçtiğimiz Bahar Bayramı tatilinde yıllık %6,8 arttığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu